08/12/2024

Pričelo se je z igro četvork

Zgodovina balinarskih svetovnih prvenstev seže v daljno leto 1947, ko se je v Ženevi odigralo prvo svetovno prvenstvo v igri četvork, ki je bila na sporedu vse do leta 1991, ko se je v francoskemu Gapu poslovila iz programa svetovnih prvenstev. Na tridesetih prvenstvih v tej disciplini je šestnajstkrat slavila reprezentanca Francije, štirinajstkrat pa reprezentanca Italije. Med dobitniki kolajn najdemo tudi slovenske balinarje, ki so v tem obdobju nastopali za nekdanjo skupno državo Jugoslavijo. Stane Bochl, je prvi Slovenec, ki je osvojil kolajno na svetovnih prvenstvih, nastop v Maconu leta 1978 pa mu je prinesel bron. Štiri leta kasneje so v Grenoblu kolajno osvojili kar štirje Slovenci. Jože Rebec, Franc Rozman, Darko Guštin in Jože Požar so osvojili srebro, v finalu so morali priznati premoč Francozom. Jože Požar se lahko kot edini pohvali z dvema kolajnama v tej disciplini, saj je leta 1984 v Splitu osvojil še bron.

Sčasoma se je z razvojem balinanja na program svetovnih prvenstev dodajalo nove discipline. Leta 1975 se je na sporedu prvič pojavila igra dvojic, ki je prevzela naziv “Pokal monaškega princa”. Sprva je ta naziv nosilo tekmovanje četvork na sedemnajstih evropskih prvenstvih, od 18. izvedbe naprej pa je bilo to tekmovanje, kot že rečeno, v domeni svetovnih prvenstvih dvojic. Druga dodana disciplina je bila natančno zbijanje, ki je bila prvič na sporedu na svetovnemu prvenstvu leta 1984 v Splitu. Prvi svetovni prvak je postal reprezentant Francije Christian Berthet, Jože Požar pa je kot prvi Slovenec osvojil kolajno tako v igri dvojic kakor tudi v natančnemu zbijanju. Obe je osvojil leta 1985 v avstralskemu Melbournu in obe sta bili srebrnega leska.

Leta 1991, ko smo se poslovili od igre četvork, je bilo prvič na sporedu svetovnega prvenstva hitrostno zbijanje. Slavil je Eric Lotto, takrat je nastopal pod francosko zastavo, medtem ko Slovencev zaradi osamosvojitvenih procesov na temu prvenstvu ni bilo.

Sledilo je daljše obdobje brez sprememb, tako se je šele leta 1999 v Lyonu uvedla igra posamezno klasično, leta 2001 v Kranju igra bližanja in zbijanja v krog, leta 2003 v Nici pa se je na program uvrstilo še štafetno zbijanje. Vsled prizadevanju uvrstitve balinanja na olimpijske igre je v zadnjem obdobju v ospredju uvajanje glede na spol mešanih parov. Tako smo leta 2018 v Jiaxingu na Kitajskem premierno spremljali nastop mešanih štafet, leta 2021 v Alassiu nastop mešanih dvojic in leta 2023 v Rumillyu nastop mešanih dvojic v igri bližanja in zbijanja v krog.

Next post Pokal monaškega princa
Translate »